Kika Tomáš Trio Mario Gabika

Hiczérovi sú poomsae ako šité na mieru - Korzár 12.6.2010

Súborné cvičenia poomsae sú pre niektorých tou menej atraktívnou disciplínou taekwonda. Iní si zasa myslia opak a krásu tohto športu sa snažia ukázať na súťažných žinenkách. K nim patrí aj slovenský reprezentant Rožňavčan Gabriel Hiczér 2. Dan.

ROŽŇAVA. V tejto sezóne má už Gabriel Hiczér za sebou dva medzinárodné turnaje. Na prelome mája a júna sa ako reprezentant Top teamu poomsae zúčastnil turnaja Karlovac Open 2010 v Chorvátsku. V kategórii senior sa stretli štyria pretekári, pričom hlavným súperom pre G. Hiczéra bol srbský reprezentant Branislav Kuruc 3. Dan. Štvorica pretekárov sa stretla priamo v semifinále. Svoju pozíciu favorita B. Kuruc aj potvrdil, no dobrým výkonom sa prezentoval aj G. Hiczér a zaslúžene získal druhé miesto. „Kuruca som aj ja tipoval na víťaza. Veril som však aj vo svoje druhé miesto. Možnože bodový rozdiel bol vzhľadom na to, ako sme poomsae odcvičili, až príliš veľký, no so svojím výkon som spokojný,“ povedal Gabriel Hiczér.
Oveľa tesnejší rozdiel však bol na turnaji v Záhrebe. V kategórii seniori II sa tam Hiczér stretol so slovinským reprezentantom Rokom Moharom 4. Dan. Hoci Rožňavčan len v tomto roku získal 2. dan, vo svojom vystúpení podal kvalitný a vyrovnaný výkon. Bodový rozdiel, ktorý nakoniec rozhodol o druhom mieste G. Hiczéra, bol len 0,16 bodu. „Aj takáto skúsenosť je pre mňa veľmi dôležitá, lebo vďaka tomu sa dozviem, čo potrebujem ešte zlepšiť,“ podotkol G. Hiczér. Kvalitné výsledky dosahuje aj napriek tomu, že vzhľadom na súperov má istý hendikep. Oproti nim mu zatiaľ chýbajú skúsenosti z vrcholných podujatí, ako sú majstrovstvá Európy či sveta.

V novom klube
Uplynulé mesiace priniesli pre G. Hiczéra aj jednu dosť výraznú zmenu. Rozhodol sa prestúpiť z rožňavského Hakimi do košického klubu Koryo TKD Slavia UPJŠ. „S trénerom klubu Koryo Máriom Švecom 4. Dan sa poznám už už niekoľko rokov. Pred časom ma pozval na špeciálny tréning poomsae, čo ma potešilo. Po zrelej úvahe som ho požiadal, či by som mohol prestúpiť k nim. Slovo dalo slovo a svoje rozhodnutie neľutujem. Zároveň som sa stal jeho asistentom a vediem tréningy súborných cvičení,“ uviedol G. Hiczér. Úspešnú premiéru v drese nového klubu absolvoval práve na turnaji v Záhrebe, kde pretekári Korya získali päť prvenstiev. „V Koryu som spokojný, jediné mínus vidím v tom, že sa nemôžem zúčastňovať na všetkých tréningoch. Časť tréningov tak absolvujem individuálne,“ povedal G. Hiczér. V najbližšom čase ho čaká dobre obsadený turnaj Austria Open Poomsae v rakúskom Innsbrucku.

Zápas ho neláka
V súčasnosti sa G. Hiczér venuje len poomsae. Pred pár rokmi sa nevyhýbal ani športovému zápasu, no ťažké zranenie počas súboja ho donútilo prehodnotiť svoje smerovanie. „Istý čas po ročnej pauze spôsobenej zranením som ešte skúšal zápasiť. No hrozba zranenia i môj vek ma od toho odrádzali. Súborné cvičenia sú akoby na mieru šité pre mňa. Môžem rásť a zvyšovať úroveň predvádzaných poomsae. Momentálne som dal za zápasmi bodku. Maximálne tak na tréningu, no súťažne už nie. Zranenia mi skrátka nechýbajú,“ vysvetlil G. Hiczér. Novým veciam sa však nevyhýba. Ukázal to aj na tohtoročnom vyhlásení najlepších športovcov mesta Rožňava, kde vystúpil s exhibičným vystúpením. Prezentoval tam ďalšiu formu taekwonda, prerážacie techniky.
Nedávno sa zúčastnil v nemeckom Sindelfingene na seminári venovanom poomsae. „Veľmajster ma prekvapil svojím podaním techník. Boli neskutočne čisté, dynamické. Ukázal nám, že cvičenia sú o detailoch. Doniesol som si video i dokumentáciu, ktoré sa budem snažiť aplikovať jednak pri svojej príprave, jednak pri tréningu svojich zverencov,“ povedal na záver G. Hiczér.

http://korzar.sme.sk/c/5418906/hiczerovi-su-poomsae-ako-site-na-mieru.html